top of page

Jaką antenę wybrać do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej?


Antena i dobry kabel koncentryczny to najważniejsze elementy instalacji RTV. To przede wszystkim od nich zależy siła i jakość sygnału dostarczonego do odbiornika. Tym samym determinują one jakość przekazu i poziom naszego zadowolenia podczas oglądania telewizji.Jest wiele rodzajów anten dostępnych na rynku. Różnią się nie tylko zakresem odbieranych częstotliwości (pasm), ale również kształtem, wielkością oraz jakością wykonania i użytych materiałów. Dostępność wielu propozycji daje nam, Klientom, pewien komfort wyboru. Niestety wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Należy pamiętać, że każda antena jest filtrem i wzmacniaczem jednocześnie. Jej budowa określa sposób jej użycia oraz cel przeznaczenia. To dlatego jest ich tak dużo na rynku. Dlatego również wiedza, jaką antenę wybrać, aby sprawdziła się w naszej lokalizacji, jest taka istotna.

Anteny zewnętrzne i wewnętrzne

Już na początku poszukiwań dobrze jest wiedzieć, gdzie chcemy zamontować antenę.

Anteny wewnętrzne (tzw. pokojowe) różnią się kształtem, estetyką wykonania oraz rodzajem wbudowanego w nich wzmacniacza. Mogą się sprawdzić w warunkach bezpośredniej bliskości nadajnika i potrzebują wielu zbieżnych uwarunkowań, aby działać poprawnie. Na jakość odbioru będą miały wpływ rodzaje i grubości murów pomieszczenia, w którym będą pracować, jego poziom (piętro), wielkość okien i ich usytuowanie względem nadajnika, rodzaje szyb w oknach (technologia wykonania), ilość i wielkość nagromadzonego umeblowania w pomieszczeniu oraz miejsce położenia/zamontowania anteny. Stabilność pracy anten pokojowych może być zachwiana zmianą któregokolwiek z tych czynników czy nawet zwykłym korzystaniem z urządzeń domowych ze względu na ich bliskość (bezpośredni kontakt) z anteną.

Zatem, jeśli warunki na to pozwalają, wybierajmy anteny zewnętrzne. Ich zastosowanie eliminuje wpływ w/w czynników na jakość odbieranego sygnału. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie takie, które zapewni najlepszą „widoczność” naszej anteny przez nadajnik sygnału DVB-T.

Podział anten zewnętrznych

Ze względu na pasmo przenoszenia rozróżniamy anteny pasmowe, do odbioru konkretnego pasma (np. FM, VHF, UHF), oraz anteny szerokopasmowe (np. antena siatkowa czy nasze anteny asr). Te drugie pozwalają odbierać dwa lub więcej pasm częstotliwości.Wśród anten zewnętrznych, ze względu na ich budowę, wyróżniamy również anteny kierunkowe, szerokokątne i dookólne. Anteny kierunkowe wymagają bardzo dokładnego ustawienia w kierunku nadajnika (stąd ich nazwa). Anteny szerokokątne i dookólne nie wymagają takiej precyzji.Wszystkie rodzaje anten mogą występować w wersji pasywnej (bez wzmacniacza) oraz aktywnej (ze wzmacniaczem).

Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
  1. Wszędzie, gdzie to możliwe, należy stosować anteny bierne/pasywne (bez wzmacniacza). Antena pasywna jest mniej podatna na zakłócenia. Każda dodatkowa obróbka sygnału (wzmocnienie, podział) jest źródłem zakłóceń i powoduje pogorszenie jego jakości.

  2. W warunkach dobrej „widoczności” nadajnika (mała ilość przeszkód) wybieramy anteny kierunkowe. Ich zaletą jest większy zysk energetyczny. Pamiętajmy przy tym, że anteny muszą być precyzyjnie ustawione w kierunku nadajnika.

  3. W warunkach utrudnionego odbioru, gdzie nadajnik jest zasłonięty przez np. bliską ścianę lasu, górę, wysokie bloki, wybieramy anteny szerokokątne. Mają one szersze pole „widzenia” niż anteny kierunkowe. Dzięki takiej budowie wyłapują sygnały z kilku kierunków, również z odbić. Daje to zdecydowanie więcej opcji ustawienia anteny w najkorzystniejszej pozycji do odbioru. Często zdarza się, że jest to inny kierunek niż bezpośrednio na nadajnik.

  4. Jeśli warunki sytuacyjne (duża odległość od nadajnika, słaba jego moc, zagęszczenie przeszkód) powodują utrudniony odbiór sygnałów, wybieramy anteny z wbudowanym przedwzmacniaczem. Podobnie postępujemy, gdy będziemy chcieli odbierać telewizję na kilku odbiornikach. Wzmacniacz pozwala zwiększyć poziom sygnału dostarczanego do instalacji, co jest niezbędne w takich sytuacjach.

#montażantenKatowice #montażantenZawiercie #montazantenSosnowiec #MontazantenJaworzno #antenyMysłowice #AntenysatelitarneMysłowice #UstawianieantenSławków #MontażantenSławków #UstawianieantenCzeladź #MontażantenDąbrowaGórnicza #AntenysatelitarneDąbrowaGórnicza #antenyZabrze #MontażantenBedzin #UstawianieantenBędzin #AntenyBędzin #AntenyKnurów #AntenyGliwice #antenysatelitarneRudaŚląska #montażantenRudaŚlaska #montażantensatelitarnychChorzów #UstawianieantenKatowice #AntenysatelitarneChorzów #AntenysatelitarneTarnowskieGóry #MontażantenGliwice #UstawianieantenCzęstochowa #MontażantenDąbrowaG #NaprawaantenSosnowiec #UstawianieantenDąbrowaG #AntenySosnowiec #AntenyJaworzno #MontażantenCzeladź #antenyZawiercie #ustawianieantenCzęstochowa #ustawianieantenTarnowskieGóry #montażantenKnurów #antenyRudaŚlaska #montażantenZabrze

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page