top of page

Konwertery satelitarne


Konwerter satelitarny to urządzenie mające za zadanie dostarczenie sygnałów z satelitów do odbiornika satelitarnego. Konwersja to po polsku po prostu przekształcenie. I właśnie zadaniem konwertera jest przekształcenie i wzmocnienie sygnałów odbitych od lustra anteny z zakresów od 10,7 -> 11,7 GHz i od 11,7 -> 12,75 GHz, na zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, czyli od 950 do 2150 MHz.

Skutkiem ciągłego rozwoju jest wytworzenie się nieprawidłowego, i bardzo umownego podziału konwerterów. Konwertery starego typu, jedynie z zakresem 10,7 -> 11,75 GHz i dużym tłumieniem nazywane są potocznie "analogowymi", aby odróżnić je od "cyfrowych", działających w zakresie 10,7 -> 12,75 GHz. Konwertery "analogowe" i "cyfrowe" będą działały zarówno z odbiornikami satelitarnymi analogowymi, jak i cyfrowymi, z tym że w przypadku konwertera "analogowego" i odbiornika cyfrowego, nie będzie możliwy odbiór kanałów nadawanych na częstotliwościach powyżej 11,75 GHz.

Tak więc, w dużym uproszczeniu, mikrofale wysyłane z satelity ( czyli fale podobne do tych, z jakich korzystasz w swojej kuchence mikrofalowej, są przekształcane w fale, o podobnej długości z jakich normalnie korzystasz odbierając program w swoim telewizorze). Podstawowe parametry konwertera satelitarnego to: wzmocnienie, współczynnik szumów, pobór prądu i oczywiście możliwość współpracy z tunerem satelitarnym. ( dekoderem ). Dla typowego konwertera pełnozakresowego czyli fullband, wzmocnienie wynosi 55 dB, współczynnik szumów zawiera się od 0,1 dB do 0,7 dB, a pobór prądu wynosi około 100 mA. W przypadku konwerterów twin i quatro pobór prądu może sięgać nawet do 300- 400 mA.

Obecnie na rynku dominują konwertery wyposażone w zintegrowany ( wbudowany ) przełącznik czyli switch, sygnałów DiSeqC. Pełnozakresowy (fullband) - właściwie wyłącznie spotykany obecnie konwerter, pozwala na odbiór programów nadawanych z polaryzacją poziomą i pionową (wybór następuje przez podanie napięcia zasilającego (18V lub 14V), oraz w zakresie 10,7- 11,7 i 11,7- 12,75GHz (wybór następuje przez wysłanie lub nie przesłanie sygnału o częstotliwości 22kHz i amplitudzie 0,6V). Częstotliwość generatora konwertera wynosi 9,75GHz dla zakresu 10,7- 11,7 i 10,6GHz dla zakresu 11,7- 12,75GHz. Bardzo rzadko spotykane są już warianty z częstotliwością 10,7GHz.

#montażantenKatowice #montazantenSosnowiec #montażantenZawiercie #MontazantenJaworzno #antenyMysłowice #AntenysatelitarneMysłowice #UstawianieantenSławków #MontażantenSławków #UstawianieantenCzeladź #MontażantenDąbrowaGórnicza #AntenysatelitarneDąbrowaGórnicza #antenyZabrze #MontażantenBedzin #UstawianieantenBędzin #AntenyBędzin #AntenyKnurów #AntenyGliwice #antenysatelitarneRudaŚląska #montażantenRudaŚlaska #montażantensatelitarnychChorzów #AntenysatelitarneChorzów #AntenysatelitarneTarnowskieGóry #UstawianieantenKatowice #MontażantenGliwice #UstawianieantenCzęstochowa #MontażantenDąbrowaG #NaprawaantenSosnowiec #AntenyJaworzno

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page