top of page

Rozdzielacze sygnału, czyli jak podzielić sygnał TV na kilka odbiorników.


Rozdzielacze sygnału, czyli jak podzielić sygnał TV na kilka odbiorników.

Większość osób korzystających z cyfrowej telewizji naziemnej posiada w domu tylko jeden telewizor. W takim przypadku sygnał TV płynie do odbiornika bezpośrednio z anteny. Kłopot pojawia się jednak, gdy chcemy korzystać z dwóch lub więcej odbiorników. Nie będziemy przecież do każdego z nich dokupować osobnej anteny. Z pomocą przychodzą rozdzielacze sygnału, które całkowicie rozwiązują ten problem.

Czym są rozdzielacze (splittery) sygnału?

Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, które rozdzielają sygnał na kilka innych odbiorników. Splitterywyglądem przypominają najczęściej metalowe, prostokątne puszki, które po każdej stronie posiadają szereg wyjść oraz zazwyczaj jedno wejście. Już podczas zakupu pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy rozdzielacz jest wyposażony w wystarczającą dla nas liczbę wyjść. Jeśli w domu mamy trzy telewizory, na które chcemy rozdzielić sygnał, to rzecz jasna będziemy potrzebować splittera z trzema wyjściami.

Pasywny czy aktywny?

W sprzedaży możemy spotkać głównie dwa rodzaje rozgałęziaczy sygnału – pasywne oraz aktywne. Ten pierwszy dzieli sygnał na dwa lub więcej wyjść. Niestety, jeśli chcemy rozdzielić sygnał na więcej odbiorników, będzie on słabszy (strata sygnału). Dla przykładu, jeśli nasz splitter dzieli sygnał na dwa wyjścia, to strata wyniesie ok. 3,5 dB, czyli w przybliżeniu jego połowę. Gdy jednak mamy rozgałęźnik z czterema wyjściami, to strata wyniesie już ok. 8 dB.

Wielką zaletą rozdzielaczy pasywnych jest fakt, że nie wymagają one żadnego, zewnętrznego zasilania. Możemy np. umieścić taki splitter zaraz za anteną telewizyjną i jeśli sygnał będzie po dotarciu do odbiornika za słaby, powinniśmy zastosować specjalny wzmacniacz przy wejściu. Rozdzielacze pasywne sprawdzą się doskonale nawet bez wzmocnienia, jeśli sygnał chcemy emitować tylko na dwa wyjścia, a na wejściu jest on naprawdę mocny.

Jeśli chodzi o rozgałęźniki aktywne, to ich budowa jest w zasadzie identyczna, jak pasywnych, z tą różnicą, że we wnętrzu posiadają mały wzmacniacz, którego zadaniem jest rekompensacja straty spowodowanej przez rozdzielenie. Niestety, splittery aktywne wymagają zewnętrznego zasilania. Ten rodzaj rozdzielaczy stosujemy, gdy sygnał wejściowy jest słaby lub kabel antenowy jest bardzo długi.

To jednak nie jedyna różnica pomiędzy rozgałęziaczami. Równie ważna dla wielu jest cena. Splitter pasywny kosztuje niewiele, bo koszt zakupu waha się najczęściej w okolicach 10 zł. Jeśli jednak będziemy chcieli zaopatrzyć się w rozgałęziacz aktywny, jego cena będzie kilkakrotnie wyższa – w okolicach 50–60 zł. Podane tutaj kwoty są uzależnione od tego, ile wyjść posiada takie urządzenie.

Częstotliwość

Kupując rozgałęźnik do telewizji naziemnej, zwróćmy też uwagę, czy obsługuje on wymagane przez nas częstotliwości. Najczęściej spotykanym przedziałem pracy jest jednak 40–862 MHz, co spokojnie pozwala na rozdzielenie sygnału telewizyjnego DVB-T.

Czy splitterem można też rozdzielić sygnał telewizji kablowej lub satelitarnej?

Niestety, w tej kwestii sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Musimy pamiętać, że zarówno w przypadku telewizji satelitarnej, jak i kablowej sygnał jest zazwyczaj najpierw przepuszczany przez specjalny dekoder. Aby móc oglądać różne kanały telewizyjne na dwóch odbiornikach, będzie nam potrzebny dodatkowy dekoder. Na jego wyjście możemy podłączyć splitter. Problem polega jednak na tym, że wszystkie telewizory będą wtedy odbierać jeden sygnał pochodzący z dekodera. Oznacza to, że jeśli np. na dekoderze włączymy kanał TVP Kultura, to pojawi się on na wszystkich telewizorach, na które rozdzieliliśmy sygnał.

#MontazantenJaworzno #antenyMysłowice #AntenysatelitarneMysłowice #UstawianieantenCzeladź #MontażantenDąbrowaGórnicza #AntenysatelitarneDąbrowaGórnicza #MontażantenBedzin #UstawianieantenBędzin #AntenyBędzin #antenysatelitarneRudaŚląska #montażantensatelitarnychChorzów #UstawianieantenKatowice #AntenysatelitarneChorzów #AntenyKnurów #AntenyGliwice #antenySosnowiec #ustawianieantenSosnowiec #montazantenSosnowiec #antenyZabrze #ustawianieantenZabrze #montażantenZabrze #antenyCzęstochowa #ustawianieantenCzęstochowa #MontażantenCzęstochowa #antenyZawiercie #ustawianieantenZawiercie #montażantenZawiercie #UstawianieantenGliwice #montażantenGliwice #UstawianieantenSławków #MontażantenSławków #AntenysatelitarneTarnowskieGóry #ustawianieantenTarnowskieGóry #montażantenKnurów #antenysatelitarneŚląsk #ustawianieantenKatowice #montażantenKatowice

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page